Wybierz język:

Jak wykonać odpowiednie mocowanie dywaników samochodowych?

Wyposażając pojazd w maty pod nogi kierowcy i pasażerów, należy pamiętać o ich odpowiednim przytwierdzeniu. Mocowanie dywaników samochodowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Bez tej czynności chodniki do aut mogłyby przesuwać się w stronę pedału gazu czy hamulca, blokując je i tym samym zwiększając ryzyko spowodowania wypadku. Jak szybko i bezpiecznie zamocować dywaniki samochodowe? Dlaczego tak ważne staje się dobranie produktu do modelu pojazdu?

Mocowanie dywaników samochodowych – co warto wiedzieć przy zakupie?

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad mocowaniem dywaników samochodowych, należy się upewnić, że produkt, który planujemy zakupić, idealnie pasuje do wymiarów podłogi w danym modelu auta. Bogaty asortyment, dostosowany do większości modeli na rynku, stanowi ważny czynnik procesu selekcji producenta.

Najlepsze dywaniki samochodowe są wyposażone w zestaw mocujący, który także dopasowano do przestrzeni wewnętrznej samochodu. Chodniczki dla pasażerów nie muszą być na stałe przytwierdzone do podłogi. Ich przymocowanie zagwarantuje jednak większy komfort w codziennym użytkowaniu, powstrzymując przed przesunięciem. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku ochrony miejsca kierowcy. Tutaj mocowanie dywaników samochodowych okazuje się niezbędne, jeśli chcemy podróżować bezpiecznie.

Rodzaje mocowań dywaników samochodowych

W zależności od modelu pojazdu oraz typów chodników samochodowych wyróżniamy rozmaite systemy mocowań. Technika montażu każdego z nich podlega różnicom, jednak cały proces został dokładnie opisany w instrukcji produktowej. Bardzo popularną metodą staje się zastosowanie uchwytów do dywaników samochodowych zintegrowanych z wykładziną pojazdu. Uchwyty do dywaników samochodowych przyjmują formę haków podłogowych, do których wpina się otwory w dywaniku. Niektóre pojazdy nie są jednak wyposażone w system mocowania uchwytów do dywaników samochodowych. W takiej sytuacji zalecaną czynnością okazuje się wkręcenie w poszycie materiałowe mocowania zewnętrznego, które utrzyma dywanik na swoim miejscu. Przed wykonaniem jakiejkolwiek modyfikacji na własną rękę, właściciel powinien się upewnić, że perforacja powierzchni podłogi nie będzie rodzić negatywnych konsekwencji, np. poprzez przebicie kabli układu elektrycznego.

Istnieje wiele przydatnych akcesoriów, które mogą pomóc w szybkim zamocowaniu dywanika do podłogi. Klipsy do dywaników samochodowych wymagają uprzedniej instalacji, jednak później ich działanie umożliwia bardzo szybkie wkładanie i wyjmowanie maty, np. w celu czyszczenia. Rzepy do dywaników samochodowych stanowią dwuczęściowy system mocujący. Ten rodzaj uchwytów również pozwala na błyskawiczne usunięcie dywanika. Należy pamiętać, że zbyt gwałtowne wyrwanie chodniczka spowoduje z czasem uszkodzenie rzepów do dywaników samochodowych. Dlatego warto zachować ostrożność podczas ich użytkowania. Dużą popularność zdobyły także wszelkiego rodzaju spinki do dywaników samochodowych. Są to mocowania, składające się z dwóch części o twardej strukturze, które po złączeniu zapewniają dużą wytrzymałość. Stosowanie spinek do dywaników samochodowych daje dużą wygodę i bezawaryjność.
Uchwyty do dywaników samochodowych pełnią bardzo ważną funkcję w codziennym użytkowaniu pojazdu, dlatego nie wolno o nich zapominać. Do prawidłowego działania uchwytów do dywaników samochodowych niezbędny jest montaż zgodnie z wymogami producenta.

Jak zamocować dywaniki samochodowe?

Zarówno klipsy do dywaników samochodowych, jak i rzepy czy spinki, muszą być stabilnie połączone z podłogą w odpowiednim miejscu. Podstawa klipsów do dywanika samochodowego będzie służyła jako baza, zapewniająca trwałość złącza. Oferowane przez producentów dywaniki posiadają otwory mocujące, które należy wyciąć w oznaczonym miejscu. Instalacja górnego i dolnego kołnierza następuje poprzez mocne dociśnięcie obu elementów palcami. Rzepy do dywaników samochodowych wymagają ponadto dokładnego wyczyszczenia materiału podłogi, aby zagwarantować właściwe przyleganie zestawu. Dla niektórych modeli samochodów istnieje możliwość łączenia rzepów do dywanika samochodowego z innym systemem mocowania, np. hakami czy uchwytami fabrycznymi.

Mając za sobą wyposażenie dywanika samochodowego w kołnierze mocowania, można przejść do etapu instalacji dywanika na podłodze. W celu upewnienia się o prawidłowym przyleganiu dywanika do powierzchni, można go nieco mocniej docisnąć. Jeżeli żadne elementy nie wystają poza obrys podłogi, możemy uznać, że chodniczek samochodowy odpowiada modelowi pojazdu. Haki mocujące znacznie ułatwiają sprawę, gdyż wystarczy dopasować dywanik do układu uchwytów. Jeśli sam chodnik do auta pasuje w każdym calu do podłogi, jego właściwe ułożenie będzie zapewnione przez dwa oryginalne haki. Nieco trudniejszym procesem wydaje się samodzielne wiercenie otworów montażowych w podłodze. Ułatwieniem jest tu fakt, że dywaniki samochodowe producenta Aristar wyposażone są także i w tym przypadku w otwory mocujące do wycięcia w oznaczonym miejscu, co ułatwia określenie miejsca wykonania otworów montażowych w oryginalnej wykładzinie auta. Jednak przed finalnym wykonaniem otworów należy upewnić się, że dywanik dokładnie pasuje do podłogi auta. Wówczas dywanik po zamocowaniu nie będzie przeszkadzał podczas kierowania pojazdem.

Kwestia montażu dywanika samochodowego w dużej mierze determinuje jego parametry bezpieczeństwa i walory użytkowe. Warto korzystać z rozwiązań renomowanych producentów, którzy integrują w swoich wyrobach doskonale zaprojektowane mechanizmy mocowania dywaników samochodowych. Kierowca zyskuje wówczas gwarancję zadowolenia ze stosowania dywanika przez wiele lat.